Nescafe Gold Cappuccino Unsweetend Taste Instant Coffee 1Kg 12405010
Product Code:
NL30707
Pack Of
1
Nescafe Gold Cappuccino 1kgNescafe Gold Cappuccino Unsweetened Taste 1kgMake ”Me Time” FrothaliciousTry this great tasting Cappuccino made with 100% Arabica coffee for a perfectly balanced cup.Whether it's your morning wake up call or afternoon pick-me-up, any moment is the perfect moment for this light lift of frothy Cappuccino.Instant CoffeeContains Whitener1kg TinsNo hydrogenated vegetable oil
- General
- Nescafe Gold Cappuccino 1kgNescafe Gold Cappuccino Unsweetened Taste 1kgMake ”Me Time” FrothaliciousTry this great tasting Cappuccino made with 100% Arabica coffee for a perfectly balanced cup.Whether it's your morning wake up call or afternoon pick-me-up, any moment is the perfect moment for this light lift of frothy Cappuccino.Instant CoffeeContains Whitener1kg TinsNo hydrogenated vegetable oil
| Type | Hot Drinks |
| Manufacturer | Nestle |
| Brand | Nescafe |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | 100% Recyclable |
| Weight | 1.14kg |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Pack Size | 1kg |
| Dimensions (WxDxH) | 154x154x131mm |
| Drink Type | Coffee |
| Pack Type | Tin |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Decaffeinated | No |
| Food Type | Coffee |
| Country of Origin | Switzerland |
| Coffee Type | Unsweetened Cappucino |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 490 |
| Height (mm) | 180 |
| OEM | 12405010 |
| Width (mm) | 155 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Returns Allowed | No |
| Beverage Type | Coffee |
| Food/Beverage Container | Tin |
| Food/Beverage Description | Instant unsweetened frothy cappuccino drink just add hot water |
| Caffeinated/Decaffeinated | Caffeinated |
| Ground Coffee/Instant Coffee | Instant |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Unsweetened Cappucino |
| 1kg Tins |
| Contains Whitener |
| Instant Coffee |
| Nescafe Gold Cappuccino 1kg |
| No hydrogenated vegetable oil |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.